Rozmowa kwalifikacyjna na 6-tkę? Nic prostszego! Wystarczy odpowiednio się przygotować i zastosować się do kilku kluczowych zasad.

Poznaj firmę i stanowisko, na które aplikujesz

Zanim udasz się na rozmowę kwalifikacyjną, zbierz dostępne informacje na temat potencjalnego pracodawcy i stanowiska, na jakie aplikujesz. Pracodawca może zadać Ci pytanie o znajomość firmy, do której się rekrutujesz i sprawdzi Twoje doświadczenie z zakresu obowiązków wymienionych w ogłoszeniu o pracę. Zapamiętaj też nazwisko osoby, z którą będziesz rozmawiać.

Wygląd

Zadbaj o odpowiedni strój, który będzie pasować do charakteru pracy. Jeżeli to stanowisko biurowe, to dobrze widziany będzie elegancki wygląd. Jeżeli to start-up, to możesz sobie pozwolić na luźniejszy styl, wybierając proste spodnie i swobodną koszulę czy sweter. Na stanowiska np. produkcyjne wystarczy byś wyglądał schludnie, ale pamiętaj by nie przesadzić ze swobodą – podarte dżinsy, nawet jeśli bardzo modne, lub dres nigdy nie zrobią dobrego wrażenia na pracodawcy.

Bądź na czas!

Jeżeli pierwsze wrażenie ma być dobre, to lepiej być za wcześnie niż za późno. Sprawdź, czy na pewno wiesz jak dojść na miejsce rozmowy i czy na trasie nie zdarzają się o tej porze korki, które warto wziąć pod uwagę. Warto też przygotować się na nieprzewidziane sytuacje komunikacyjne i zaplanować przyjazd 10 min. wcześniej.

Uśmiech i pewność siebie

Odpowiednia postawa to często klucz do sukcesu. Rekrutera nie należy się bać, dlatego bądź pewny siebie i podejdź do spotkania z uśmiechem. Pamiętaj jednak by nie przesadzić i nie pomylić pewności siebie z bezczelnością i zbyt wielkim mniemaniem o sobie. Złoty środek, to znać swoją wartość, udowodnić ją pokazując się z najlepszej profesjonalnej strony i dać się po prostu polubić. Zadbaj więc o to, aby rekruter, czyli Twój rozmówca, czuł się przy Tobie komfortowo.

Dlaczego ja?

Takie pytanie bardzo często pada na rozmowach kwalifikacyjnych, szczególnie na stanowiska kierownicze i specjalistyczne. Znajdź przynajmniej jeden powód, dla którego zatrudnienie Ciebie będzie korzystne dla rozwoju potencjalnego pracodawcy. W ten sposób pokażesz własne kompetencje i umiejętność myślenia interesem firmy.

Wynagrodzenie

Pytanie o oczekiwania finansowe pada często już na pierwszej rozmowie. Bądź na nie gotowy i zastanów się, ile chcesz zarabiać! Jako podpowiedź wykorzystaj dostępne raporty płacowe. Dzięki nim dowiesz się jakie są stawki na rynku i na tej podstawie przygotujesz tzw. widełki, czyli oczekiwania górnego i dolnego poziomu wynagrodzenia.

 

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, pamiętaj więc by wykorzystać tę okazję jak najlepiej. Z naszymi poradami i dzięki odrobinie przygotowania, możesz ubiegać się o wymarzoną pracę!