Jak dobrze napisać CV.

Twoje CV to pierwszy kontakt z pracodawcą, dlatego ważne jest by było kompletne i dostosowane do stanowiska, na które aplikujesz. Podpowiadamy, jak stworzyć dobre CV i zyskać już na etapie aplikacji.

Dwukrotnie sprawdź dane kontaktowe

Nawet nie wiesz, ilu kandydatów jest odrzucanych z powodu takiej „drobnostki”, jak zły numer telefonu w CV! Pamiętaj, że rekruterzy przeglądają dziennie setki aplikacji i nie mają czasu na szukanie kontaktu z każdym, kto ubiega się o pracę. Dlatego upewnij się, że twój numer kontaktowy jest aktualny i wpisany prawidłowo, i że w najbliższym czasie będziesz pod nim dostępny. Jeśli wolisz kontakt w innej formie, np. przez email, wpisz przed swoim adresem mailowym, że jest to preferowana forma kontaktu.

Opisz obowiązki z poprzednich prac

Zwróć uwagę na wymagania i opis stanowiska, o które się ubiegasz i opisz dokładnie te obowiązki, które są ważne dla Twojego nowego pracodawcy. Jeśli nie masz jeszcze wymaganego doświadczenia, to skup się na podobnych zajęciach i umiejętnościach, które wg Ciebie mogą się przydać w nowej pracy. Dobrym pomysłem jest umieszczenie nazwy swojej profesji zaraz po imieniu i nazwisku.

Wymień swoje najważniejsze osiągnięcia i zdobyte certyfikaty

Osiągnięcia i nagrody wyróżniają Cię na tle innych kandydatów. W swoim CV powinieneś opisać największe sukcesy, a także informacje o wszystkich przebytych przez Ciebie kursach i szkoleniach, którymi podnosiłeś swoje kwalifikacje.

Podaj swoje referencje i kontakt do byłych pracodawców

Wskazując osoby, które mogą potwierdzić Twoje kwalifikacje, zwiększasz swoją wiarygodność w oczach nowego pracodawcy. Pokazujesz w ten sposób, że nie obawiasz się tego, jak Twoją pracę oceniał Twój były szef, a to znaczy, że jesteś pewien swoich umiejętności i nie masz nic do ukrycia.

Opisz swoje hobby

Twoje zainteresowania są dla przyszłego pracodawcy bardzo cenną informacją. Choć nie jest to kluczowe, łatwo sobie wyobrazić, że na stanowisko księgowego bardziej mógłby pasować ktoś, kto w wolnych chwilach zbiera monety lub jeździ na ryby niż fanatyk sportów ekstremalnych. Żadne zainteresowania nie dyskwalifikują kandydata, ale mówią rekruterowi dużo o tym, jaki masz temperament i charakter. Pamiętaj jednak, żeby unikać frazesów i zamiast pisać ogólnie, że lubisz książki, doprecyzuj, że są to np. szwedzkie kryminały.

Zamiast na formie CV, skup się na jego treści

Innymi słowy: nie przesadzaj z oryginalnością. CV to dokument, w którym w jasny i czytelny sposób musisz zaprezentować siebie, swoje doświadczenie i kwalifikacje. Pamiętaj, że pracodawca ocenia Twój profesjonalizm, dlatego np. zamiast zdjęcia z wakacji użyj tzw. legitymacyjnego. W pracy nad wyglądem CV mogą Ci pomóc internetowe wzory i formularze, po których wypełnieniu otrzymasz gotowy dokument.

Kiedy masz już idealnie dopasowane CV, sprawdź, jak napisać skuteczny list motywacyjny oraz o czym warto pamiętać czekając na telefon od rekrutera. I ruszaj na podbój rynku pracy!