Na początek mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Już samo zaproszenie na rozmowę to znak, że potencjalny pracodawca chce inwestować swój czas i zasoby w poznanie Ciebie. Nie możesz teraz spocząć na laurach i powinieneś zrobić wszystko, żeby wypaść jak najlepiej. Rekruterzy TEAM4SALES  przygotowali listę porad, które pomogą Ci wywrzeć dobre wrażenie.

Dowiedz się jak najwięcej o firmie

To podstawa. Powinieneś wiedzieć, gdzie chcesz pracować, dlatego musisz znać profil firmy, jej produkty i usługi, pozycję na rynku i konkurencję. Sprawdź też, ilu zatrudnia pracowników, gdzie ma filie i czy działa poza Polską. Może zdobyła ostatnio jakieś nagrody, do których będziesz mógł nawiązać podczas rozmowy? Rekruterzy często pytają o to, co kandydaci wiedzą o firmie, ale taka wiedza pomaga też swobodnie prowadzić profesjonalną rozmowę.

Poznaj stanowisko, na które aplikujesz

Pomyśl, które Twoje kwalifikacje i umiejętności będą najbardziej przydatne, sprawdź zakres obowiązków, porównaj swoje doświadczenie z wyzwaniami, jakie będzie przed Tobą stawiać nowy szef. Przygotuj się na pytanie dotyczące Twoich mocnych i słabych stron, również w kontekście pracy na stanowisku, na które aplikujesz.

Nie spóźnij się

Są różne sytuacje i różne wymówki, ale niestety to efekty świadczą o kandydacie. Twój potencjalny pracodawca może być wyrozumiały lub nawet nie dać po sobie znać, że Twoje spóźnienie stanowi problem, ale na pewno je zapamięta i weźmie pod uwagę podczas oceny kandydatów. Dlatego pod żadnym pozorem nie spóźnij się na rozmowę!

Wyłącz telefon na czas rozmowy

Wydaje się to oczywiste, ale w praktyce wiele osób zapomina o tak prostej czynności. Dlatego nawet jeśli uważasz, że rzadko ktoś do Ciebie dzwoni lub brzęczenia telefonu ustawionego na wibracje nie będzie słychać z torebki czy kieszeni, tym razem postaw na całkowite wyłączenie telefonu. Oszczędzisz sobie niezręcznej przerwy w rozmowie i przepraszania rekrutera.

Zapamiętaj imię i nazwisko osoby, która się z Tobą kontaktowała

To najprawdopodobniej ona będzie Cię rekrutować. Znając jej imię, będziesz wiedział chociażby, o kogo zapytać w recepcji. Zwracanie się do rozmówcy używając jego imienia, jest też socjotechniką, którą zaskarbiasz sobie jego sympatię. Oczywiście nie znaczy to, że możesz zwracać się do rekrutera na Ty, ale już „Pani Beato” czy „Panie Piotrze” brzmi przyjaźniej, niż sztywne „Proszę Pani/Pana”.

Poznaj firmowy dress code

Tutaj standardy zależą od specyfiki firmy i stanowiska. Im wyższa pozycja, o którą się ubiegasz, tym Twój strój powinien być bardziej elegancki. Uniwersalną i bezpieczną opcją jest tzw. business casual, który sprawdza się w 90% przypadków. Zwykle oznacza to dość swobodny ubiór, ale z koszulą lub elegancką bluzką. W większości wypadków nie ma potrzeby ubierania się w garnitur z krawatem lub garsonkę.

Zabierz na rozmowę kopie najważniejszych dokumentów

Skompletuj teczkę z referencjami, dyplomami i certyfikatami, zabierz też kopię CV.

Skoncentruj się

To naturalne, że się denerwujesz, ale postaraj się opanować – weź kilka głębokich wdechów, zamknij na chwilę oczy i uśmiechnij się. W czasie rozmowy utrzymuj kontakt wzrokowy, bądź aktywny i skupiony.

Odpowiadaj konkretnie

Nie odbiegaj od tematu i nie mów o rzeczach, które nie mają związku ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. Nawet jeśli rozmowa przebiega w bardzo swobodnej atmosferze, pamiętaj o profesjonalizmie.

Przygotuj się na pytanie o oczekiwania finansowe

Zorientuj się, jak kształtuje się średnia krajowa pensja na takim stanowisku. Zastanów się, czy byłbyś w stanie zrezygnować z części stałego honorarium na rzecz innych, pozapłacowych składników wynagrodzenia, jak np. pakiet socjalny lub dodatkowe szkolenia.

Zastanów się, o co spytać przyszłego pracodawcę

Tego typu pytania dowodzą Twojej inicjatywy i pokazują szczere zaangażowanie w potencjalną pracę. Możesz zapytać np. o ścieżki awansu, dodatkowe benefity na stanowisku, atmosferę w firmie, ale także o szczegóły samej pracy, jeśli ogłoszenie nie rozwiało wszystkich Twoich wątpliwości.

Spytaj o następne kroki w rekrutacji

Dowiedz się, kiedy będziesz mógł spodziewać się feedbacku oraz ile etapów rekrutacji musisz przejść i jak będą one wyglądały. Pozwoli Ci to zaplanować dalsze działania i oszczędzi stresu związanego z oczekiwaniem na wyniki.

Uzbrojony w nasze dobre rady, możesz ruszać po swoją wymarzoną pracę. Powodzenia!