Dobre pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz” – mówi powiedzenie. Podczas szukania pracy tą szansą jest list motywacyjny. Rekruterzy czytają setki takich listów dziennie, dlatego podpowiemy Ci jak napisać list motywacyjny, który zwiększy Twoje szanse w procesie rekrutacji.

Nie kopiuj schematów dostępnych w sieci

Rekruterzy znają na pamięć ich treść i po pierwszym zdaniu rozpoznają, że poświęciłeś czas jedynie na wyszukanie odpowiedniej strony WWW. Może to zostać odebrane jako lekceważenie lub nawet próba oszukania – skopiowany tekst nie jest przecież o Tobie. Znalezionych w Internecie wzorów użyj jako inspiracji i napisz list motywacyjny swoimi słowami.

Poznaj swojego pracodawcę

Dowiedz się, jacy ludzie pracują w firmie, do której aplikujesz, jaki jest klimat, dress code, wewnętrzny język i wartości, a następnie dopasuj do tego ton swojego listu. „Osobowość firmy” łatwo można poznać czytając jej stronę internetową i profile w social mediach – pokażą Ci one czy klimat w danym miejscu jest bardziej formalny, czy jest to młody start-up o wyluzowanej atmosferze.

Odpowiedz na konkretne ogłoszenie

Zastanów się, co sprawia, że zależy Ci akurat na tej ofercie. Dlaczego dana firma Ci się podoba? Z jakiego powodu chciałbyś w niej pracować i jakiego typu pracę wykonywać? Co możesz wnieść do zespołu? Opisując to wszystko w liście motywacyjnym, przekonasz rekrutera, że jesteś odpowiednim kandydatem, który myśli nie tylko o zdobyciu stanowiska, ale też o swoim wkładzie w rozwój firmy.

Przestrzegaj formalnych zasad korespondencji

Zadbaj o odpowiednią strukturę dokumentu z miejscem na nadawcę, datę, adresata i treść. Uwzględnienie nazwy i adresu firmy lub nawet skierowanie korespondencji do konkretnej osoby, wyznaczonej w ogłoszeniu jako odpowiedzialnej za rekrutację, sprawi że pracownik przeglądający Twoje dokumenty nie odbierze ich jak masowej korespondencji, wysyłanej bezmyślnie w odpowiedzi na wiele ofert.

Ogranicz swój list do jednej strony A4

Rekruterzy w początkowej fazie selekcji kandydatów mogą nie mieć czasu na czytanie długich listów motywacyjnych. Dlatego napisz swój list tak, by zmieścił się na jednej stronie (a nawet nie zajmował jej w całości – od pierwszej do ostatniej linijki – tylko połowę lub 2/3) i można go było pobieżnie przejrzeć jednym spojrzeniem.

Pisz jasno zwięźle i na temat

Umiejętność zwięzłej wypowiedzi i trzymania się tematu, bez zbędnych ozdobników i dygresji, świadczy o dobrej organizacji i rzetelnym podejściu do pracy. Po napisaniu listu warto przejrzeć go jeszcze raz i sprawdzić, czy w jakimś miejscu nie poniosła Cię fantazja.

Sprawdź dokładnie błędy

Użyj funkcji sprawdzania pisowni i gramatyki, ale pamiętaj, że komputer nie wychwyci wszystkich błędów. Dlatego przed wysłaniem przeczytaj dokładnie kilka razy treść listu, a najlepiej daj go do przeczytania osobie trzeciej i sprawdź, czy wszystko jest dla niej zrozumiałe.

Sprawdź wersję elektroniczną

Jeżeli wysyłasz dokument mailowo, prześlij go najpierw do siebie i któregoś ze znajomych. Sprawdź, czy jest poprawnie sformatowany, czy nie pojawiają się błędy np. w wyświetlaniu polskich znaków, czy nie przeoczyłeś żadnych błędów i czy wiadomość nie ląduje w folderze „spam”.

Dobry list motywacyjny i CV dopasowane do ogłoszenia, to połowa sukcesu w poszukiwaniu pracy. Warto o nie zadbać, a zwiększysz swoje szanse na rynku pracy!