Coraz częściej mówi się o tzw. rynku pracownika. Oznacza to sytuację, w której ofert pracy w pewnych branżach jest o wiele więcej niż kandydatów spełniających wymagania. A co to oznacza dla poszukujących pracy? Sprawdzamy!

 

Przyczynami powstawania tzw. rynku pracownika są:

  • Wzrost gospodarczy, który sprawia, że pracodawcy zwiększają liczbę miejsc pracy.
  • Ekspansja zagranicznych korporacji, które poszukują pracowników.
  • Emigracja zarobkowa, która przyciąga wykwalifikowanych pracowników wyższymi płacami.
  • Brak specjalistycznego kształcenia zawodowego.
  • Rozwój przedsiębiorczości.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że na rynku zaczyna brakować specjalistów i jeśli posiadasz odpowiednie kwalifikacje, to masz szansę dosłownie przebierać w ofertach.

Najbardziej poszukiwane zawody w Polsce

WYKWALIFIKOWANI PRACOWNICY FIZYCZNI: mechanicy, ślusarze, spawacze, elektrycy, szwaczki, monterzy, tokarze, operatorzy wózków widłowych.
PRACOWNICY UMYSŁOWI: pracownicy branży IT, inżynierowie, pracownicy obsługujący zagraniczne procesy firm (BPO i ITO), pracownicy call center.

Co jest kluczem do sukcesu na rynku pracownika?

Nawet na rynku pracownika musisz mieć coś, co zwiększy Twoją atrakcyjność w oczach pracodawcy. Okazuje się, że największym atutem w procesie rekrutacji jest doświadczenie oraz odpowiednie kwalifikacje. Liczy się więc Twoja wcześniejsza ścieżka zawodowa oraz szkolenia i kursy, którymi zwiększałeś swoje umiejętności.

Dobra wiadomość dla osób bez doświadczenia!

Na szczęście coraz więcej pracodawców inwestuje własne środki w podnoszenie kwalifikacji swoich pracowników. Pojawia się coraz więcej ofert skierowanych do niewykwalifikowanych pracowników, w których współpraca zaczyna się od okresu szkoleń przygotowujących kandydatów do nowych obowiązków. W takich przypadkach wymaga się od Ciebie zaangażowania oraz chęci do zdobywania nowych umiejętności i stałej współpracy.

Praktyczne wskazówki, czyli jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?

Zwiększaj swoje kwalifikacje

Czas szukania pracy możesz wykorzystać na zdobywanie nowych umiejętności. Na rynku jest wiele bezpłatnych bądź dofinansowanych kursów i szkoleń dla osób bezrobotnych. W niektórych z nich możesz liczyć nawet na wynagrodzenie dla uczestników. Ciekawych szkoleń możesz szukać też w Internecie, biorąc udział np. w webinarach, czyli prowadzonych online wykładach.

Zadbaj, aby Twoje CV było aktualne

Twojego przyszłego pracodawcę o wiele bardziej interesuje to, na jakim stanowisku pracowałeś wcześniej, niż to, jaką kończyłeś podstawówkę.

Dopasuj CV i list motywacyjny do oferty, na którą aplikujesz

Sprawdź jakiego doświadczenia i umiejętności wymaga pracodawca i opisz siebie pod ich kątem. Jeśli nie pracowałeś na podobnym stanowisku i nie możesz go wpisać do CV, to opisz w liście motywacyjnym, w jaki sposób nabyłeś umiejętności, które pomogą Ci w pracy.

Nawet jeśli jeszcze nie czujesz, że pojęcie rynku pracownika dotyczy właśnie Ciebie, pamiętaj, że to bardzo dynamiczny rynek. Dlatego zwiększanie swoich kwalifikacji i dbanie o aktualne dokumenty przyda się każdemu – kto wie czy za chwilę największe zapotrzebowanie nie będzie właśnie na Ciebie?